انواع کانکتور:

کانکتورها از نظرشکل،اندازه و کارایی و همچنین قیمت کانکتور متفاوت است و همچنین همین موضوع باعث شده تا طیف گسترده ای داشته باشند.
 
 
 
 
 
 

 1- نوع VGA:

این نوع کانکتور به عنوان کابل D-SUB هم شناخته میشود یک کابل تصویری آنالوگ است.اتصال یک انتهای آن به مانیتور کامپیوتر یا تلویزیون و انتهای دیگر به پورت VGAمتصل میشود. رابط وی جی ای رابط سه ردیف پانزده حفره ای است DE-15 معمولا به نام کانکتور RGBمعروف است.رابط 15حفره ای وی جی ای در اکثر کارت های ویدیویی یافت می شود.مشاهده تصاویر  در مانیتور نیاز اتصال به شش پین یک تا سه و چهارده و پانزده به علاوه جی ان دی دارد.
 
 

2-DVI:

یکی دیگر از کابلهای گرافیکی است که مانند بقیه کابل ها یک انتها آن به مانیتور  و انتهای دیگربه پورت DVI مستمر برمادر برد وصل میشود.
 

 

3-نوعHDMI:

اگر قصد دارید تلویزیون را به کامپیوتر وصل کنید حتما از این نوع کابل استفاده کنید چون هم تصویر و هم صدا را انتقال میدهد.
HDMIکه اولین و البته تنها سوکتی که به صورت تجاری موجود می باشد تا  انتقال صدا و تصویربه صورت همزمان و به صورت  دیجیتال فشرده نشده  انتقال دهد .اچ دی ام آی انتقال صوت و تصویر با یک کابل انجام میدهد و دو مدل استاندارد و mini  دارد .
 
 

 

 4-نوعPS/2:

به طور پیش فرض برای اتصال کی برد و ماوس نوع  PS/2 به کارمیرود. پورت سبز برای ماوس و پورت بنفش برای کی برد است.
ps2 که مخفف personal system 2 است که برای اتصال دستگاه های ورودی مانند میکروفن ، ماوس و کیبورد استفاده میشود که امروزه در کامپوتر های ps2  به سختی پیدا میشود در صورتیکه در کامپیوترهای قدیمی  ps2  جزو اصلی ترین درگا ها بوده است .
 

 

5- نوع اترنت:

 این متصل کننده به RJ-45 نیز معروف است.یک انتهای آن به روتر یا سوییج شبکه و سمتت دیگر به پورت اترنت روی کامپیوتر وصل شود.
6-نوع صوتی 3.5 میلی:
این پیوند دهنده الکترونیکی به عنوان اتصال دهنده تلفن نیز شناخته می شود.یک سمت کابل آن به بلندگهای کامپیوتر،هدفون و میکروفون 3.5 میلی متری و انتهای دیگر به پورت های صوتی سیستم متصل می شود.
 
 
 
 

6-کانکتورUSB:

USBکه مخفف UNIVERSAL SERIAL BUS است.برای انتقال دیتا و گاهی برای شارژ استفاده میشود. USBمدل های گوناگون و سه ویرایش به نام 3.0،2.0،1.0 را دارد.مثلا USB-A عموما دررایانه ها ،USB-B برای اتصال چاپگرها،   USB-C و  MICRO  USB-B برای اتصال گوشی ها و گجت های هوشمند به کارمی روند.در ادامه انواع کانکتورUSB را نام ببریم.
1- USB-B
2- USB-C
3- USB-A
4- USB-AB
5- USB-B SS 
6- MINI USB-AB
7MINI USB -A
8- MINI USB-B
9- MINI USB-AB
 8-کانکتور BNC:
BNC مخفف BRITISH NAVAL CONNECTOR می باشد که برای اتصال انواع کابل کواکسیال استفاده می شود.بیشترین استفاده BNC برای اتصالات دوربین مداربسته استبی ان سی دردو مدل اتصال وججود داردپیچی و پرسیدر گذشته  بسیاری از شبکه های کامپیوتری هم ازBNC استفاده میکردند که امروزRJ45جای آن را گرفته است.بی ان سی در اتصالات تجهیزات رادیویی، تجهیزات آزمایشگاهی و تجهیزات سیگنال های ویدیویی نیز استفاده می شود. میتوانید انواع کانکتور یو اس بی را از فروشگاه یکتاالکترونیک خرید کنید.
 
 


7ـ کانکتور RJ45


کانکتور RJ45 برای کابل های شبکه با تست فلوک استفاده میشود که دارای شانه میباشد.
RJ 45  یک سوکت استاندارد شیکه است که در کابل اترنت کاربرد دارد . RJ45  مادگی کی استون نام دارد. RJ45 هشت پین دارد که به ترتیب رنگ رشته های سیم در آن از استانداردهای خاصی پیروی میکند .
 این سری دارای 8عدد پین مسی می باشدومدل های مختلفی دارند که برای انواع کابل ها و یا برای STP/SFTP/UTPو... متفاوت میباشند تفاوت آنها در سایزدهنه  ورودی کابل و روکش فلزی برای اتصال شیلد کابل  به ارت،قطعه  جداکننده زوج سیم ها برای کابل های بسیار ضخیم و.....
این کانکتور دردو سر پچ کوردهای آماده موجود است اما زمانی که نیاز داشته باشید که خودتون پچ کورد بسازید  به این کانکتور ها نیاز پیدا میکنید در واقع می شود گفت کابل های رابط شبکه یا پچ کورد به کابلی گفته میشود که دو سر آن سوکت یا جک RJ45نصب میشود  که در فروشگاه اینترنتی یکتاالکترونیک به صورت تخصصی عرضه می شود.خریداران بسته به نیازشون میتوانند یکی از انواع کانکتورRJ45را خریداری کنید.
 
 
 
 
 
 

8ـ کانکتور RJ11 :

RJ11 ها 4،6،2 پین هستند و از نظر ظاهری شبیه RJ 45  هستند که برای اتصال تلفن استفاده می شود . در این کابل ها ترکیب رنگ در سوکت اهمیت ندارند  اما برای جلوگیری از خطا هر دو سمت سیم باید از ترکیب رنگ مشابه استفاده کنند .
سوکت یا کانکتور RJ45 عموما برای اتصال گوشی تلفن به پایه تلفن کاربرد دارد(دو سر سیم های فنری تلفن) این کانکتور البته برای مصارف گوناگونی می تواند به کار برده شود مانند مواردی که نیاز به اتصال 4 سیم از یک برد الکترونیکی دیگر بوده و برای تعمیر دستگاه  نیاز به جدا کردن آن میباشد با دستگاه  سوکت زن OB-315  و یا دستگاه های مشابه دیگر می توان  به آسانی انتهای سیم رابه این سوکت متصل کرد  که در فروشگاه اینترنتی یکتاالکترونیک به صورت تخصصی عرضه می شود.خریداران بسته به نیازشون میتوانند یکی از انواع کانکتورRJ11را خریداری کنید. 
 
 
 

9ـ کانکتور AuX :


AuX  که به جک هدفون 3.5mm  معروف  است سه پین دارد و توانایی انتقال صوت به صوت 2 کانال استریو را دارد و در دستگاه های مختلف صوتی وجود دارد .
 کانکتورهای AUXانتقال صوتی  در انواع گوناگون عرضه می شوند.از آن جمله می توان به انواع فیش AUX نری و مادگی ،انواع فیش 2.5 میلی متری و 3.5 میلی متری ، انواع جک AUX صوتی  استدیو دو خط ، مونو یک خط، فیش هدفون و فیش هندزفری سه خط با جنسیت ساخت بدنه پلاستیکی و فلزی ، صاف و سرکج رایت اشاره کرد .
 جک 3.5 میلیمتری صدا یا همان فیش صدای اسریو ، یک پورت استاندارد برای انتقال صوت است که توانایی ارسال صدا به صورت  استریو را بلند گو ها یا هدفون  امکانپذیر می نماید. از این فیش AUX اس ام دی  جهت ساخت ورودی به صورت  مادگی  جهت انواع جک یا فیش نری AUX و کابل AUX صدا  با استاندارد  3.5 میلی متری یا تعمیر انواع ورودی مادگی ATX دستگاه های صوتی و تصویری بهره برده می شود .کانکتور AUX 3.5 میلی متری  مادگی ،از نوع قطعات الکترونیک SMDt دارای 4پایه  جهت کار بر روی انواع مدارات  الکترونیک ، برد و کیت دستگاه های صوتی و تصویری  و انتقال  و انتقال صدای استریو 2 کانال با بالاترین کیفیت استفاده می شود.جنس بدنه این فیش از پلاستیک و پایه ها از جنس آهن می باشد.
در فروشگاه  یکتاالکترونیک مینوانید انواع کانکتور را بصورت تخصصی خرید کنید.
 
 
 
 
 

10ـ  کانکتور Lightning

Lightning که در محصولات جدید اپل ماندد آیفون و آیپد وجود دارد روی دستگاه های بعد از آیفون 5 نصب شده دوطرفه است و به هر جهتی که آن را وارد کنیم اتصال برقرار میشود .  لایتنینگ برای شارژ و انتقال دیتا بکار می رود و لایتنینگ 16 پین جایگزین کانکتور 30 پین محصولات اپل شده ا ست . 
 
 
 
 

11ـکانکتور DB15:

 DB15 که به پورت گرافیک در کامییوترها شهرت دارد 15 پین می باشد که پین های این کانکتور در دو ردیف چیده شده است. این کانکتور برای ارتباط بین کامپیوتر ، لپ تاپ و سایر دستگاه های پخش کننده ویدیویی که پورت vgA دارد به نمایش گرهایی مانند مانیتور ، و غیره ........ است .
 
 
 
 

12ـکانکتور GX :

GX به شکل دایره ای طراحی شده و در مدلها  12 میل 16 میل .18 میل است که نشان دهنده قطر دهانه آن است . این کانکتور برای کاربردهای متفاوت از 2 تا 12 پین طراحی شده است که در تجهیزات و صنایع نظامی کاربرد  دارد . کانکتورهای نظامی ککه به کانکتور استیلی نیز معروف هستند که اغلب در پروژه های صنعتی ، پزشکی از آنها استفاده میشود.این کانکتور ها دارای دو قسمت نری و مادگی بوده که قسمت نری روی بدنه دستگاه نصب شده و قسمت مادگی سرکابل متصل میشود.زمانی که دو قسمت نری و مادگی کانکتورهای نظامی  را به هم متصل کنید.روی قسمت مادگی کانکتور نظامی یک مهره و روی قسمت نری کانکتورهای نظامی یک روزنه وجود دارد.بعد از اتصال قسمت نری به مادگی این کانکتورها،می توان مهره را به رزوه بست،با بستن این مهره کانکتور نری ومادگی دیگر از هم جدا نمیشوند.داشتن چنین ویژه گی هایی و همچنین  زیبایی این کانکتورها باعث شده از این کانکتور ها استفاده شود ،برخی از افراد به اشتباه به این کانکتور ها کانکتور روسی و برخی به اشتباه گلند می گویند.برای خرید کانکتور فلزی نظامی  به صورت اینترنتی میتوانید به وب سایت یکتاالکترونیک مراجعه کنید.
 
 
 

13ـ کانکتور ATX :

ATx که به نام فیش مادربرد یا پاور شناخته میشود 24 پین است و برای تغذیه مادربرد در رایانه مورد استفاده قرار می گیرد از نظر ابعاد بزرگترین کانکتور پاور رایانه هاست. پین های این کانکتور به صورت دو تکه کانکتور ATX 20پین و  کانکتور ATX 4 پین  قابل استفاده است .
کانکتورATX قطعاتی هستند که برای اتصال دادن مدارهای الکترونیکی و یا بخش های مختلف مدارهای الکترونیکی استفاده میشود.کانکتور ATX دو استاندارد دارد :ATX1272.XوATX1271.X

پایه در انواع کانکتورهای موجود سبب میشود تا بدانیم یک کانکتور  و  از جمله کانکتورATXدر حقیقت از نظر مکانیکی باید چگونه نصب شود و زاویه آن با سایر قطعات و اتصالات چه مقدار است.
سیکل طول عمر یک کانکتور می تواند تعداد دفعات کارکرد آن کانکتور را نشان میدهد.
  میتوانید کانکتور ATX را از همینجا با قیمتی مناسب خرید کنید .
 
 
 
 
 

14ـ کانکتور pH :

PH  به عنوان سوکت مخابراتی در بردهای سنسور و غیره ... استفاده میشود .pH به صورت  مینیاتوری از 2 تا 10 پین طراحی می شود .
 
 
 
 
 

15 ـ کانکتور XH:

XH  مانند PH  کاربرد مخابراتی دارد و از 2 تا 8 پین در بازار موجود است .xH به نام سوکت دزدگیری هم شناخته می شود .
 
 

 

16ـ کانکتور PHL :

PHL یک سوکت قفل دار است که پین های آن دو ردیفه میباشد . PHL با تعداد پین های آن 2*5 ، 2*25 ، 2*32 و.. در بازار موجوداست .
 
 
 
 
 

17ـ کانکتور اداپتور :

جک اداپتور سه پین برای اتصال دارد و جهت ورود نیروی برق که توسط اداپتور تامین میشود در بردهای الکترونیکی استفاده میشود .
 
 
 
 
 
 

18ـ کانکتور IDC :

IDC  برای اتصال به باکس هدر استفاده می شود، که دارای دو ردیف قفلدار  است و با تعداد پین های 2*4 و 2*5 و ... تا 2*25 یافت میشود .
 
 
 
 
 
 

19ـ کانکتور فونیکس :

فونیکس نوعی ترمینال است که طراحی شده  تا برای اتصال مدار به ولتاژ های بالا استفاده شود این قطعه دو تکه نری مادگی ساخته  میشود یک قسمت به صورت ثابت روی مدار نصب میشود و دیگری به شکل متحرک و برسر کابل نصب شود . فونیکس با تعداد پین های 2 ، 3 ، 4  به بالاتر در بازار یافت می شود . 
 
 
 
 

20ـ کانکتور ic :

 این کانکتور از متنوع ترین  کانکتور ها به حساب می یاد و تعداد پایه های آن متناسب با آی سی مورد نظر است . این سوکت امکان تعویض آی سی در آینده در صورت خرابی بدون نیاز به  حرارت دادن برد است .