انواع کانکتور:
کانکتورها از نظرشکل،اندازه و کارایی و همچنین قیمت کانکتور متفاوت است و همچنین همین موضوع باعث شده تا طیف گسترده ای داشته باشند.
 1- نوع VGA:
این نوع کانکتور به عنوان کابل D-SUB هم شناخته میشود یک کابل تصویری آنالوگ است.اتصال یک انتهای آن به مانیتور کامپیوتر یا تلویزیون و انتهای دیگر به پورت VGAمتصل میشود.
2-DVI:
یکی دیگر از کابلهای گرافیکی است که مانند بقیه کابل ها یک انتها آن به مانیتور  و انتهای دیگربه پورت CVI مستمر برمادر برد وصل میشود.
3-نوعHDMI:
اگر قصد دارید تلویزیون را به کامپیوتر وصل کنید حتما از این نوع کابل استفاده کنید چون هم تصویر و هم صدا را انتقال میدهد.
 4-نوعPS/2:
به طور پیش فرض برای اتصال کی برد و ماوس نوع  PS/2 به کارمیرود. پورت سبز برای ماوس و پورت بنفش برای کی برد است.
5- نوع اترنت:
 این متصل کننده به RJ-45 نیز معروف است.یک انتهای آن به روتر یا سوییج شبکه و سمتت دیگر به پورت اترنت روی کامپیوتر وصل شود.
6-نوع صوتی 3.5 میلی:
این پیوند دهنده الکترونیکی به عنوان اتصال دهنده تلفن نیز شناخته می شود.یک سمت کابل آن به بلندگهای کامپیوتر،هدفون و میکروفون 3.5 میلی متری و انتهای دیگر به پورت های صوتی سیستم متصل می شود.
7-کانکتورUSB:
USBکه مخفف UNIVERSAL SERIAL BUS است.برای انتقال دیتا و گاهی برای شارژ استفاده میشود. USBمدل های گوناگون و سه ویرایش به نام 3.0،2.0،1.0 را دارد.مثلا USB-A عموما دررایانه ها ،USB-B برای اتصال چاپگرها،   USB-C و  MICRO  USB-B برای اتصال گوشی ها و گجت های هوشمند به کارمی روند.در ادامه انواع کانکتورUSB را نام ببریم.
1- USB-B
2- USB-C
3- USB-A
4- USB-AB
5- USB-B SS 
6- MINI USB-AB
7MINI USB -A
8- MINI USB-B
9- MINI USB-AB
 8-کانکتور BNC:
BNC مخفف BRITISH NAVAL CONNECTOR می باشد که برای اتصال انواع کابل کواکسیال استفاده می شود.بیشترین استفاده BNC برای اتصالات دوربین مداربسته استبی ان سی دردو مدل اتصال وججود داردپیچی و پرسیدر گذشته  بسیاری از شبکه های کامپیوتری هم ازBNC استفاده میکردند که امروزRJ45جای آن را گرفته است.بی ان سی در اتصالات تجهیزات رادیویی، تجهیزات آزمایشگاهی و تجهیزات سیگنال های ویدیویی نیز استفاده می شود.
 9-کانکتور ps2:
ps2 که مخفف personal system 2 است که برای اتصال دستگاه های ورودی مانند میکروفن ، ماوس و کیبورد استفاده میشود که امروزه در کامپوتر های ps2  به سختی پیدا میشود در صورتیکه در کامپیوترهای قدیمی  ps2  جزو اصلی ترین درگا ها بوده است .
10 ـکانکتورHDMi
HDMIکه اولین و البته تنها سوکتی که به صورت تجاری موجود می باشد تا  انتقال صدا و تصویربه صورت همزمان و به صورت  دیجیتال فشرده نشده  انتقال دهد .اچ دی ام آی انتقال صوت و تصویر با یک کابل انجام میدهد و دو مدل استاندارد و mini  دارد .
11ـ کانکتور RJ45
RJ 45  یک سوکت استاندارد شیکه است که در کابل اترنت کاربرد دارد . RJ45  مادگی کی استون نام دارد. RJ 45 هشت پین دارد که به ترتیب رنگ رشته های سیم در آن از استانداردهای خاصی پیروی میکند .
12ـ کانکتور RJ11 :
RJ11 ها 4،6،2 پین هستند و از نظر ظاهری شبیه RJ 45  هستند که برای اتصال تلفن استفاده می شود . در این کابل ها ترکیب رنگ در سوکت اهمیت ندارند  اما برای جلوگیری از خطا هر دو سمت سیم باید از ترکیب رنگ مشابه استفاده کنند .
13ـ کانکتور AuX :
AuX  که به جک هدفون 3.5mm  معروف  است سه پین دارد و توانایی انتقال صوت به صوت 2 کانال استریو را دارد و در دستگاه های مختلف صوتی وجود دارد .
14ـ  کانکتور Lightning
Lightning که در محصولات جدید اپل ماندد آیفون و آیپد وجود دارد روی دستگاه های بعد از آیفون 5 نصب شده دوطرفه است و به هر جهتی که آن را وارد کنیم اتصال برقرار میشود .  لایتنینگ برای شارژ و انتقال دیتا بکار می رود و لایتنینگ 16 پین جایگزین کانکتور 30 پین محصولات اپل شده ا ست . 
15ـکانکتور DB15:
 DB15 که به پورت گرافیک در کامییوترها شهرت دارد 15 پین می باشد که پین های این کانکتور در دو ردیف چیده شده است. این کانکتور برای ارتباط بین کامپیوتر ، لپ تاپ و سایر دستگاه های پخش کننده ویدیویی که پورت  vgA دارد به نمایش گرهایی مانند مانیتور ، و غیره ........ است .
16ـکانکتور GX :
GX به شکل دایره ای طراحی شده و در مدلها  12 میل 16 میل .18 میل است که نشان دهنده قطر دهانه آن است . این کانکتور برای کاربردهای متفاوت از 2 تا 12 پین طراحی شده است که در تجهیزات و صنایع نظامی کاربرد  دارد .
17ـ کانکتور ATx
ATx که به نام فیش مادربرد یا پاور شناخته میشود 24 پین است و برای تغذیه مادربرد در رایانه مورد استفاده قرار می گیرد از نظر ابعاد بزرگترین کانکتور پاور رایانه هاست. پین های این کانکتور به صورت دو تکه 20 پین و 4 پین قابل استفاده است .
18ـ کانکتور pH :
PH  به عنوان سوکت مخابراتی در بردهای سنسور و غیره ... استفاده میشود .pH به صورت  مینیاتوری از 2 تا 10 پین طراحی می شود .
19 ـ کانکتور XH
XH  مانند PH  کاربرد مخابراتی دارد و از 2 تا 8 پین در بازار موجود است .xH به نام سوکت دزدگیری هم شناخته می شود .
20ـ کانکتور PHL :
PHL یک سوکت قفل دار است که پین های آن دو ردیفه میباشد . PHL با تعداد پین های آن 2*5 ، 2*25 ، 2*32 و.. در بازار موجوداست .
21ـ کانکتور اداپتور 
جک اداپتور سه پین برای اتصال دارد و جهت ورود نیروی برق که توسط اداپتور تامین میشود در بردهای الکترونیکی استفاده میشود .  
22ـ کانکتور IDC :
IDC  برای اتصال به باکس هدر استفاده می شود، که دارای دو ردیف قفلدار  است و با تعداد پین های 2*4 و 2*5 و ... تا 2*25 یافت میشود .
23ـ کانکتور فونیکس :
فونیکس نوعی ترمینال است که طراحی شده  تا برای اتصال مدار به ولتاژ های بالا استفاده شود این قطعه دو تکه نری مادگی ساخته  میشود یک قسمت به صورت ثابت روی مدار نصب میشود و دیگری به شکل متحرک و برسر کابل نصب شود . فونیکس با تعداد پین های 2 ، 3 ، 4  به بالاتر در بازار یافت می شود . 
24ـ کانکتور ic :
 این کانکتور از متنوع ترین  کانکتور ها به حساب می یاد و تعداد پایه های آن متناسب با آی سی مورد نظر است . این سوکت امکان تعویض آی سی در آینده در صورت خرابی بدون نیاز به  حرارت دادن برد است .