USB چیست وچه کاربردی دارد ؟

برای پاسخ به این سوال با این مقدمه آغاز می کنیم که تقریباً همه یک یا چند اتصال دهنده گذرگاه سریال جهانی یا همان USB دارد.این اتصال دهنده ماوس ، چاپگر و دیگر ابزاهای سودمند را به سرعت و آسانی به کامپیوتر خود متصل کنید سیستم عامل نیز از نصب درایورهای آن نیز سریع و آسان است . در مقایسه با دیگر روش های اتصال دستگاه های به کامپیوتراز جمله  درگاه های سریال و کارت های ویژه ای که درون کیس کامپیوتر نصب میکنید.  
 انتقال دیتا از یک سیستم دیجیتالی به کامپیوترها و یا سایر سیستم های دیجیتالی دیگر یک دغدغه مهم است که با ساخت یک فناوری جدید برطرف شده و برای آشنایی با این نحوه انتقال داده ابتدا باید بدانید که USB  چیست ؟
قطعاً شما هم با نام این قطعه و یا راه ارتباطی آشنا هستید در این مقاله سعی داریم با این سیستم و انواع مختلف آن به زیان ساده آشنا شویم .

USB چیست ؟

در جواب به سوالUSB چیست باید بگوییم این واژه مخفف کلمه  universal seriai bus و به معنای درگاه همه گذر می باشد .USB یک استاندارد صنعتی است که در سال 1990 به ثبت رسیده است . در USB  رابط ها و کابل ها ، پروتکل های ارتباطی گذرگاهی برای ارتباط و اتصال هستند وهمچنین به عنوان یک منبع تغذیه بین دستگاه الکترونیکی و کامپیوتر تعریف میشود . USB ها  در اشکال و همینطور اندازه های متفاوتی موجود هستند . بصورت معمول در یک کابل  USB  در 2 سر آن دو نوع کانکتور قابل مشاهده است .در این مقاله که قصد داریم به موضوع USB چیست بپردازیم و سعی داریم 3 نوع درگاه رایج این فیش را توضیح دهیم این 3 نوع همگی از نظر اندازه ، ظاهر ،میزان برق عبوری و حتی سرعت انتقال داده با یکدیگر متفاوت اند . این ورژن ها عبارتند از :
 
 
 
 
 

1:مینی یو اس بی ( MINI USB )

موارد استفاده این درگاه ها برای وسایل جانبی کامپیوتر مثل هارد اکسترنال و یا در دوربین های دیجیتال است ، امروزه کارکرد این نوع USB  کمرنگ شده است و جای خود را به USB های نوع c و میکرو یو اس بی داده اند . 
 
 
 
 

2:میکرو یو اس بی ( micro / USB )

این نوع  یواس بی از همان اول با هدف جایگزینی شدن به جای مینی یو اس بی پا به عرصه گذاشت .  
1ـ شارژر کردن موبایل ، تلفن های هوشمند و یا تبلت 
 
 
 
 
 
 

2ـ کنترل کردن بازی های رایانه ای

امروز اکثر شرکت هایی که در این زمینه در حال فعالیت هستند در حال بروز رسانی USB های خود به نوع c هستند اما قابل توجه است که هنوز با این حجم از پیشرفت  USB های نوع این نوع USB  را میتوان در جدیدترین تلفن های هوشمند اندرویدی و دیگر دستگاه ها مشاهده کرد این نوع USB ها شکل متفاوتی دارند و جهت وارد شدن فیش تایپ سی به کانکتور مادگی USB3.0 هیچ تفاوتی ندارد. توجه کنید که این یک برتری نسبت به دیگر انواع  USB است برای نمونه میکرو یو اس بی و مینی یو اس بی قسمت بالا و پایین فیش آن متفاوت است. 
 
 
 
 
 
 

کاربرد USB چیست ؟

USB آغازی است برای پایان بخشیدن به تمامی مشکلاتی که در زمینه تجهیزات جانبی کامپیوتر وجود داشت ، یو اسی بی یک روش استاندارد و در عین حال ساده برای اتصال قریب به 127 دستگاه مختلف به کامپیوتر است. در ادامه مقاله  USB چیست باید بگوییم پهنای هر دستگاه برای اتصال از طریق  USB  به کامپیوتر 6mB/S میتواند باشد ، به طور تقریبی اکثر تجهیزات جانبی تولید شده در سال های اخیر دارای یک درگاه یو اس بی می باشند.
4ـ سازگاری نسخه های گوناگون پورت USB
تمامی نسخه های پورت  USB  با نسخه های پیشین و یا پسین خود سازگاری دارند . این جمله به این معناست که از نسخه های قبلی و همینطور نسخه های بعدی خود پشتیبانی می کند.
 

قدیمی ترین USB

 USB2.0 : تا قبل از اینکه  ورژن 3 ( نسل جدید ) آن طراحی شود پرکاربرد ترین درگاه بود یو اس بی 2.0 به نام یو اس بی پر سرعت شناخته شد ، توسعه یافتن این یو اس بی در شرکت های ماکروسافت ، نک ،اینتل ، کامپک بود، این یو اس بی با پشتیبانی انتقال داده ها تا 480 مگابیت بر ثانیه و یا 60 مگابایت بر ثانیه در سال 2001 در بازار به عموم معرفی شد. USB 3.0 : با عنوان یو اس بی ابر شتاب  در سال 2009 تولید شد و در سال 2010 در بازار عرضه شد این ورژن ازUSB  نسبت به ورژن قبلی خود در زمینه های عملکرد ، مدیریت انرژی ، سرعت و پهنای باند پیشرفت چشمگیری داشته  است در این نسخه  USB  دو مسیر داده ای وجود دارد برای دریافت و ارسال داده ای به صورت همزمان هستند  قابلیت پشتبانی انتقال داده را تا 5 گیگابیت بر ثانیه یا  640 مگابیت بر ثانیه دارد .  
 

آیا هابUSB را میتوان به هاب های دیگر متصل کرد ؟  

 با اتصال هاب ها به یکدیگر می توانید ده ها درگاه USB را برای یک کامپیوتر قابل دسترسی کنید این کار توصیه تیم فنی مهندسی برقچی استفاده از یک هاب USB  با تعداد پورت بالا است .

هاب USB با آداپتور یا هاب USB بدون آداپتور ؟ 

هاب ها میتوانند با برق آداپتور کار کنند یا با برق پورت USB  توصیه ما این است که از هاب USB  آداپتوردارکه کمتر به درگاه  USB  کامپیوتر شما فشار وارد میشود و متعاقبت آن عمر پورت USB کامپیوتر نیز بالا می رود .آداپتور دار غیر استاندارد میتواند حتی باعث آسیب به پاور کامپیوتر و درگاه USB شود، اگر دستگاه های زیادی دارید که خودشان برق را تامین میکنند ( مانند چاپگر و اسکنر ها ) در این صورت هاب دستگا های متصل به هاب به برق بیشتری نیاز ندارند تا کامپیوتر بتواند آن ها را اداره کند اگر دستگاه های بد دارید احتمالا به یک هاب دارای برق نیاز دارید هاب ترانسفورماتور خود را دارد و برق را برای گذرگاه تامین بیش از حد مورد نیاز را از کامپیوتر تامین نکنند .   
 
 
 
 
 
 
 

چه دستگاه هایی میتوانند پورت یو اس بی داشته باشند ؟

 
چاپگرها 
اسکنر ها 
ماوس ها 
دسته های بازی 
fIght yokes
دوربین های دیجیتالی  
وبکم ها 
ابزارهای کسب داده های علمی 
مودم 
بلند گوها 
تلفن ها 
تلفن های ویدیویی 
دستگاه های ذخیره سازی 
اتصالات شبکه 
گذرگاه سریال جهانی به شما یک روش ساده ، استاندارد و با کاربری آسان برای اتصال تا 127 دستگاه به یک دستگاه جانبی (peripherai) که اکنون ساخته میشود با یک نسخه یو اس بی به بازار عرضه میگردد .