02166747591-66753201

مشتریان محترم خریدهای بالای 10.000.000ریال بصورت رایگان ارسال میگردد- به دلیل نوسانات نرخ ارز احتمال تغییر قیمت پس از ثبت فاکتور وجود دارد و درضمن مرجوعی و تعویض کالا حداکثر تا 7 روز از تاریخ فاکتور انجام میگردد(شامل خریدحضوری و تلفنی نمیباشد)

All Products

SMD (SURFACE MOUNT DEVICE) نوعی از قطعات الکترونیکی هستند که برای اتصال مستقیم بر سطح مدار چاپی طراحی و ساخته شده اند. این قطعات مانند دیگر قطعات معمولی و پایه دار الکترونیکی که به راحتی روی مدار لحیم کاری می شوند نیستند. البته تفاوت آنها در واقع ظاهری بود و از لحاظ عملکرد تفاوت زیادی  به هم ندارن. شایان ذکر است که بخاطر اندازه کوچکشان عملکرد نسبتا بهتر از قطعات معمولی دارند.


انواع قطعات SMD

۱- قطعات SMD منفعل (PASSIVE)

این قطعات معمولاً ساختار ساده تری نسبت به قطعات SMD فعال (ACTIVE) دارند. خازن‌های سرامیکی یکپارچه، خازن‌های تانتالیومی و مقاومت‌های فیلم ضخیم از دسته های اصلی SMD های منفعل به حساب می آیند. معایب فیزیکی آنها معمولاً مستطیلی یا سیلندری شکل است و حجم شان حدود ۱۰ برابر کمتر از نمونه پایه دار و معمولی آنهاست.

مقاومت های SMD

مقاومت های SMD قابل تولید در ابعاد مختلف هستند و کاربردهای زیادی در صنعت الکترونیک دارند. این مقاومت ها به ۲ دسته کلی مقاومت های فیلم نازک و مقاومت های فیلم ضخیم تقسیم میشوند.

مقاومت‌های فیلم ضخیم از پیچیدن صفحه ای از فیلم مقاومت کننده (معمولا از جنس روتنیوم دی اکسید) به دور زیر لایه آلومینیومی مسطح تشکیل شده است. در مقاومت‌های SMD فیلم نازک زیر لایه ای از جنس سرامیک قرار گرفته و روی آن لایه اتصال دهنده ای از جنس نقره یا فلزات رسانای دیگر قرار دارد و به عنوان حفاظت از نیکل استفاده شده است. وجود لایه محافظ نیکلی بسیار مهم است، زیرا در روند لحیم کاری از آب شدن نقره یا طلای میانی در مقاومت جلوگیری می‌کند.

 متداول‌ترین و پر فروش ترین نوع مورد استفاده این مقاومت ها ۰۴۰۲، ۰۶۰۳، ۰۸۰۵، ۱۲۰۶ و ۱۲۱۰ هستند.

مقاومت های SMD

مقاومت های SMD اصولا روکش محافظ رنگی در وسط و پایه سفید رنگ در ۲ طرف خود دارند. راه تشخیص  آن‌ها از خازن های SMD نیز همین شواهد ظاهری است.

مقاومت های SMD شبکه‌ای

این نوع مقاومت ها معمولاً جایگزین مقاومت های SMD مجزا که در بالا گفتیم می شوند و به علت اشغال فضا و هزینه کمتر گزینه مناسبتری نسبت به مقاومت های مجزا هستند.

پرفروش ترین مدل مقاومت های SMD شبکه، SOIC ها (SMALL OUTLINE INTEGRATED CIRCUIT) هستند که عموما بین ۱۶ تا ۲۰ پایه و توان ۱ و نیم واتی در هر بسته بندی دارند.

خازن های سرامیکی SMD

این نوع خازن‌ها در مدارهای فرکانس بالا ایده‌آل عمل می‌کنند و به خاطر نداشتن پایه می‌توانند در سمت مخالف مدارها نیز نصب شوند که این خصوصیت فضا را برای استفاده دیگر قطعات باز می گذارد. از خازن های سرامیکی SMD برای کنترل فرکانس و تجزیه جریان (دی کوپلینگ) استفاده می شود

خازن های سرامیکی SMD

خازن‌های سرامیکی چند لایه یکپارچه شده،  و به صرفه تر  از مدل‌های معمولی دارند. خازن‌های سرامیکی SMD بسیار قابل اطمینان بوده و با حجم ذخیره سازی بالای خود، حتی در وسایل نظامی و استفاده های فضایی نیز به کار می روند.

خازن های SMD تانتالیومی

خازن SMD تانتالیومی

در خازن های SMD، ماده عایق معمولاً یا سرامیک است یا تانتالیوم. خازن های SMD تانتالیومی ظرفیت نگهداری ولتاژ و قابلیت اطمینان بالایی دارند. ظرفیت این خازن ها در اندازه های مختلف از یک دهم تا ۱۰۰ میکرو فاراد و بازه کارکردشان از ۴ تا ۵۰ ولت جریان DC می باشد.

خازن های SMD تانتالیومی

میشوذدگفت به صورت سفارشی نیز بسته بندی این خازن ها را تغییر داد. علامت های رنگی حک شده روی این قطعات نشان دهنده میزان ذخیره سازی آنهاست. البته مدل های بدون علامتی نیز وجود دارد و به صورت عمده، بسته های وافلی، ریلی و نواری به فروش می رسند.

برای خرید کابل فلت از اینجا کلیک کنید .